Świadoma adopcja zwierząt
- łapkowesprawy
- 7 lis 2018
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 sty 2019
Adopcja zwierząt szczególnie ze schronisk i fundacji jest dla wielu bardzo radosną chwilą, często idzie w parze z uczuciem satysfakcji i dumy. Równie często jednak opiekunom zdarza się zapomnieć, że momencie gdy decydują o czyimś życiu ich własne bardzo się zmieni i nie to zawsze w taki sposób jakby sobie tego życzyli.
Czym jest adopcja i jak się do niej przygotować, by nie spotkało nas rozczarowanie?
Zanim przejdę do omówienia istoty problemu chcę podkreślić, że przebywanie zwierząt w schronisku może być przyczyną przewlekłego stresu, który w konsekwencji powoduje wiele zaburzeń zachowania. Niektóre z nich uwidaczniają się dopiero po adopcji, inne można zauważyć już wcześniej przy czym bywa, że pracownicy schroniska bagatelizują problem i nie informują potencjalnych opiekunów o nim - celowo lub nie zdając sobie sprawy ze skali problemu.
Oczywiście nie każdy pies czy kot przebywający w schronisku może wykazywać pewne problemy, wszystko zależy od tego jak zwierzę długo tam przebywa, jak wcześniej wyglądało jego życia oraz od tego czy udało mu się wytworzyć więzi z opiekunami i innymi zwierzętami w miejscu przebywania. Ogromne znaczenie ma też prawidłowo zachowany dobrostan w schroniskach i minimalizowanie stresu u zwierząt w nich przebywających. Podejmując decyzję o adopcji musimy być przygotowani na pewne "niespodzianki" i problemy, jeśli one nie nastąpią - super, jeśli jednak się zdarzą nie powinny być dla nas zaskoczeniem i rozczarowaniem związanym z ukochanym zwierzęciem.
Aby do tego nie doszło, konieczne jest podjęcie ŚWIADOMEJ decyzji, a to oznacza, że adopcja NIE POWINNA być powodowana odruchem serca na widok bezdomnego zwierzęcia i samą chęcią pomocy, nie powinna być także spowodowana prośbami dziecka, bo mimo iż pies (kot również) może być wspaniałym towarzyszem i przyjacielem naszych dzieci to musimy mieć świadomość, że zwierzę to przede wszystkim odpowiedzialność, która spadnie na nas - dorosłych.
Do adopcji psa czy kota powinniśmy się się przygotowywać niemal tak samo jak do adopcji dziecka i nie jest to przesada. Zanim zdecydujemy się na posiadanie dziecka zazwyczaj wertujemy tysiące stron literatury, przeglądamy wpisy doświadczonych rodziców na stronach internetowych, rozmawiamy i dzielimy się wątpliwościami z lekarzami, dlaczego więc często nie zadajemy sobie nawet minimum trudu, by poznać istotę taką jak pies czy kot, które należą do innego gatunku, a którą mamy przecież również właściwie wychować, zapewnić jak najlepsze warunki dla życia i rozwoju fizycznego i psychicznego i z którą także chcemy spędzić nawet kilkanaście lat w zgodzie i obopólnej satysfakcji. I przede wszystkim, za którą również jesteśmy tak samo odpowiedzialni!
Decyzja o adopcji powinna więc być dobrze przemyślana i przedyskutowana ze wszystkimi domownikami. Musimy brać pod uwagę, że nasza decyzja jest decyzją na wiele lat, jest ona nieodwracalna i że w chwili adopcji decydujemy o czyimś życiu, a nasze własne zmieni się na przynajmniej kilka lub kilkanaście najbliższych lat. Pojawienie się zwierzęcia w naszym domu może być bardzo radosną chwilą, jednak nie możemy zapominać o naszych obowiązkach związanych z opieką i wychowaniem, bo opieka nad psem czy kotem to również ciężka praca i zobowiązanie na wiele lat.
Wybierając zwierzę powinniśmy się kierować nie ich urokiem i naszą chęcią posiadana psa lub kota, ale przede wszystkim naszą wiedzą na temat zwierząt i pewnością co do decyzji o adopcji. Jeśli chodzi o wiedzę na temat psów i kotów niesłychanie ważne jest zrozumienie, że obok wiedzy na temat podstawowej opieki nad zwierzęciem konieczna jest również wiedza na temat prawidłowej socjalizacji, naturalnych potrzeb zwierząt i ich dobrostanu oraz komunikacji i mowy ciała. Zapewnienie zwierzętom dobrostanu pomoże zapobiegać wielu problemom, natomiast poznanie naturalnych potrzeb da nam odpowiedź czy jesteśmy w stanie zagwarantować zapewnienie im tychże potrzeb i przede wszystkim czy jesteśmy w stanie je zaakceptować i tolerować. A do tych potrzeb należy także na przykład gryzienie u psów czy drapanie u kotów, a więc te zachowanie, które rzadko nam odpowiadają.
Inną ważną kwestią są wydatki, o których nie możemy zapomnieć. Zwierzę potrzebuje odpowiednich akcesoriów (obroża, smycz etc), własnego legowiska,właściwych gryzaków (które umożliwią psu realizację potrzeby gryzienia) i innych zabawek, drapaków i kocich drzewek (dla kotów), a także dobrej pełnowartościowej karmy. Kosztowne są także usługi weterynaryjne, które wiążą się nie tylko z utrzymaniem profilaktyki (szczepienia, badania profilaktyczne etc), ale także samo leczenie.
Do wydatków warto doliczyć usługi groomera, szkoleniowe czy związane z petsittingiem (opieka sprawowana przez petsittera lub w hotelach dla psów).
Mówiąc o wydatkach należy mieć świadomość, że zwierzę może dokonać pewnych zniszczeń i zabrudzeń w naszym domu, najczęściej ma to miejsce w okresie szczenięcym, ale może się zdarzyć również wtedy jeśli w życiu psa i kota panuje nuda lub niezrealizowane potrzeby.
W przypadku psów konieczne jest przyjęcie do wiadomości, że czekają nas długie spacery niezależnie od pogody i naszego stanu zdrowia.
Najważniejsza jest jednak świadomość, że wraz z przybyciem czworonoga do naszego domu musimy zwierzęciu poświęcić nasz cenny czas, bo dla psa i kota, którego często jesteśmy jedynym towarzyszem życia to relacja z nami jest czymś najistotniejszym a my sami stajemy się dla niego najważniejszą istotą.
Wychowanie zwierzęcia, prawidłowe socjalizowanie go (i przynajmniej podstawowe wyszkolenie w przypadku psów) jest długim procesem rozpoczynającym się od momentu przybycia naszego czworonoga do domu a kończącym w momencie, gdy serce naszego psa i kota przestaje bić.

Σχόλια