Terapia, w tym również szeroko pojęta interakcja z udziałem zwierząt jest nierozerwalnie związana z historią ludzkości, ponieważ udomowione dziś zwierzęta brały czynny udział w naszej ewolucji.
Historia tzw. współczesnej animaloterapii sięga lat 30-tych ubiegłego wieku, zauważono wówczas, że strach zwierzęcia poprzez proces identyfikacji może przenieść się na człowieka. Ponad 20 lat później psychiatra B. Levinson nawiązał kontakt z niepełnosprawnym chłopcem za pośrednictwem swojego psa a następnie zwrócił uwagę środowiska naukowego na korzyści płynące z kontaktu ze zwierzętami. Kolejni badacze (m.in. psychiatrzy Sam i Elizabeth Corson) opracowali metodę terapii zwaną psychoterapią z udziałem zwierzęcia i wprowadzili ją na oddział psychiatryczny Stanowego Uniwersytetu Ohio, na którym pracowali. Wyniki ich badań pokazały, że osoby chore, którym pozwolono na kontakt z psem, nabrali szacunku do własnej osoby, pewności siebie i niezależności. Pomimo zadowalających wyników Corsonowie podkreślali, iż terapia z udziałem psów może być jedynie terapią wspomagającą, ale nigdy nie zastąpi innych terapii.
Za prekursora terapii z udziałem kotów uważana jest z kolei Nisa de Silveira, brazylijska psychiatra, która w latach 60. ubiegłego wieku zauważyła, że opieka nad kotem i budowanie z nim więzi emocjonalnych może przyczynić się do rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jako pierwszy lekarz wprowadziła ona również koty do szpitali (najczęściej były to kocięta, które potem zostawały w szpitalu jako koci terapeuci-rezydenci), prowadziła dokumentację opisową - jak obecność tych zwierząt wpływa na poprawę stanu psychicznego, a także badania nad uczuciowymi relacjami między pacjentami a kotami. Z obserwacji wynikało jasno, że w momencie powierzenia opieki za zwierzę rodziła się w osobach chorych odpowiedzialność za słabszą istotę. Koty stały się stymulatorami do okazywania uczuć.
Kolejne zajęcia terapeutyczne na szerszą skalę z udziałem zwierząt domowych rozpoczął w latach 70-tych we Francji lekarz weterynarii i twórca Towarzystwa Studiów Psychosocjologicznych i Medyczno- Pedagogicznych nad relacjami Dzieci Zdrowych i Nieprzystosowanych ze Zwierzętami Domowymi. Od tego momentu powstało i wciąż powstaje wiele organizacji, których priorytetem jest propagowanie zajęć terapeutycznych ze zwierzętami. Początkowo zwierzęta były traktowane dość przedmiotowo, ponieważ podmiotem w czasie zajęć był wyłącznie człowiek, dziś coraz więcej organizacji stara się propagować udział zwierząt w terapii, edukacji i aktywizacji ludzi z pełnym zrozumieniem i uszanowaniem naturalnych potrzeb i dobrostanu zwierząt. Z pewnego więc narzędzia pracy, zwierzę staje się w końcu równoprawnym partnerem a nawet „współterapeutą”.
W ramach animaloterapii (Animal Assisted Intervention) możemy przede wszystkim wyróżnić:
- dogoterapię (kynoterapię)- interakcje z udziałem psów,
- hipoterapię - interakcję z udziałem koni
- felinoterapię - interakcje z udziałem kotów
-alpakoterapię - interakcje z udziałem alpak
-onoterapię- z udziałem osłów
- zajęcia/interakcje z udziałem tzw. małych zwierząt udomowionych, np. szczurki, króliki
- zajęcia/interakcje z udziałem zwierząt gospodarczych, zwłaszcza owiec i kóz
oraz wciąż popularną, choć na szczęście dla tych zwierząt coraz rzadziej stosowaną delfinoterapię, czyli interakcje z udziałem delfinów.
Animaloterapia (zwłaszcza dogoterapia i felinoterapia) to interakcja z psem/kotem, mająca działanie motywacyjne, rekreacyjne, edukacyjne lub terapeutyczne w zależności od rodzaju zajęć. Jest to także metoda wspomagająca proces rozwoju. Już samo spędzenie kilkunastu minut w obecności zwierzęcia powoduje spadek ciśnienia krwi, poziomu kortyzolu czy adrenaliny. Wydzielona jest natomiast oksytocyna i prolaktyna a to wpływa pozytywnie na nasz nastrój i kontakty społeczne, co szczególnie jest istotne w przypadku dzieci, seniorów i osób z różnymi zaburzeniami.
Animaloterapia wykorzystuje pozytywne oddziaływanie zwierzęcia na człowieka i przynosi korzyści we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka, a więc zarówno w sferze psychicznej i fizycznej, intelektualnej i społecznej. Psy i inne zwierzęta dają uczestnikom zajęć oparcie emocjonalne, kochają i ufają bezgranicznie, nie oceniają, są bezinteresowne i niwelują poczucie osamotnienia, pozwalając przy tym zapomnieć o problemach, bo skupiają uwagę na czworonogu.
Zwłaszcza dziecko w kontakcie ze zwierzętami jest szczere i nie obawia się pokazywać swoich uczuć i uczy się, rozwija umiejętności odczuwania i wyrażania emocji. Dzieci mające kontakt ze zwierzętami wchodzą w życie z dużym poczuciem odpowiedzialności i głęboką zdolnością empatii.
Dzieci uczestniczące w zajęciach edukacyjnych z udziałem zwierząt zwiększają swój zasób słów, mowę bierną i aktywną. Rozwijają samoobsługę i wrażliwość słuchową, dzięki odgłosom towarzyszącym w zabawie.
Korzyści płynące z dogoterapii i innych aniamaloterapii:
- redukcja stresu i zapewnienie bezpieczeństwa,
- nawiązanie kontaktu fizycznego i psychicznego oraz wytworzenie więzi,
- wspomaganie nauki, terapii, czy aktywności fizycznej-pies to w końcu motywator do różnego rodzaju działania i aktywności,
- poprawa zdolności manipulacyjnych i koordynacji ruchowej,
- wspomaganie leczenia i niwelowanie bólu ,
- poprawa zdrowia psychicznego,
- zaspokojenie kontaktu emocjonalnego,*
Bibliografia:
White Paper on Animal Assisted Interventions/AHAIO
„Dogoterapia. Terapia z udziałem psa. Podstawy kynopedagogiki”. K. Sipowicz, E. Najbert, T. Pietras PWN
„Dogoterapia we wspomaganiu nauki i usprawnianiu techniki czytania”, B. Kulisiewicz,
A. M. Kokocińska, Zooterapia z elementami etologii
B.Kulisiewicz Pies w terapii,
J. Crawford, Therapy Pets
N. Bekasiewicz, Czy zwierzęta potrafią leczyć
A. Franczyk, K. Krajewska, J. Skorupa, Baw się poprzez animaloterapię
Kocie sprawy. Ludzkie sprawy z kocich łapach
Konferencje AAI
OFERTA ZAJĘĆ - poniżej przykładowe zdjęcia
-Dogoterapia i felinoterapia - interakcje z udziałem psów i kota - wszechstronne wspomaganie rozwoju i edukacji dziecka.
-Cavioterapia - zajęcia edukacyjne z udziałem kawii domowej.
-Program "Czytanie z psem" - program wspomagający naukę czytania wzorowany na amerykańskim programie The Reading Education Assistance Dogs (R.E.A.D.)
-Mój bezpieczny przyjaciel Pies- program z profilaktyki pogryzień uczący dzieci bezpiecznych postaw wobec psów.
-Zajęcia logopedyczne z udziałem zwierząt
-Bajkoterapia
-Terapia ręki
-Zajęcia z plastyki sensorycznej
-Gimnastyka korekcyjna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
-Warsztaty zoologiczne
-Język angielski - szczegóły kliknij
- i inne (pełna oferta na stronie Gabinetu)
Zajęcia są dedykowane zwłaszcza dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Zajęcia odbywają się z poszanowaniem dobrostanu i potrzeb zwierząt.
Więcej o ofercie na stronie:
https://gabinetwsparciaroz.wixsite.com/zajecia
DOGOTERAPIA I INTERWENCJE Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT
Dotychczas współpracowałam z:
-Szkoła Podstawowa nr 11 im. Henryka Jordana
- Przedszkole Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi
-Przedszkole nr 19 w Przemyślu
-Niepubliczne Przedszkole Stefanek
-Przedszkole Językowe Promyczek
-Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Nad Jaworem” dla Dzieci z autyzmem
-Przedszkole i Żłobek Jagódka
-Publiczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Felicjanek im. bł. Marii Angeli w Przemyślu (oddział na ul. Poniatowskiego)
-Centrum Edukacji Baza Żłobek w Domku Ogrodnika
- Szkoła Podstawowa im. kpt. Władysława Ważnego w Sośnicy
Usługi dla placówek oświatowych-kliknij