Jak wybrać odpowiedniego psa dla siebie?
- łapkowesprawy
- 14 paź 2018
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 sty 2019
Wybór odpowiedniego psa tylko pozornie wydaje się być prostym i zanim zdecydujemy się na konkretną rasę (lub kundelka) musimy koniecznie wziąć pod uwagę wiele czynników. Do do nich możemy zaliczyć predyspozycje rasowe, nasz tryb życia i aktywność oraz czas jaki chcemy i możemy psu poświęcić. Nie bez znaczenia jest także nasze doświadczenie, fakt posiadania innych zwierząt np. kota, sierść czworonoga, która może wymagać mniej lub więcej określonej pielęgnacji, ale także warunki mieszkaniowe. Niestety dla wielu opiekunów wciąż głównym kryterium jest jednak sam wygląd psa...Oczywiście nie byłoby w tym nic złego (w końcu każdy z nas ma prawo do własnych preferencji odnośnie wielkości psa, jego ogólnego wyglądu czy konkretnej rasy), gdyby podjęcie się opieki nad danym zwierzęciem szło w parze z zapewnieniem mu możliwości realizacji jego potrzeb. A z tym jest już znacznie gorzej...
Predyspozycje rasowe i aktywność:
W naszych czasach psy rasowe selekcjonuje się przede wszystkim ze względu na ich wygląd i zdecydowana większość opiekunów szuka w psach jedynie (czy raczej aż) towarzyszy i przyjaciół, a nie partnera do pracy. Mimo to wielu osobom wciąż brakuje świadomości i wybiera jako towarzyszy - psy, które jeszcze kilkanaście lat temu służyły człowiekowi niemal wyłącznie w pracy. Takie postępowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne ale bardzo krzywdzące z punktu widzenia i psa i ludzi, ponieważ zbyt często doprowadza do sytuacji, w której opiekun wymaga, by nawet znudzony pies siedział niemal w bezruchu przez co najmniej osiem godzin zamknięty w czterech ścianach. Taki pies nie może wykorzystać swoich naturalnych możliwości i predyspozycji, ale ...będzie próbował na tyle na ile to możliwe i wielce prawdopodobne, że opiekun po powrocie do domu znajdzie zniszczone cenne przedmioty, które w mniemaniu psa okazały się ciekawymi gryzakami.
Takie sytuacje zdarzają się bardzo często i trudno winić za nie psa, dla którego gryzienie to jedno z naturalnych zachowań i jedyne, które było możliwe do zrealizowania w czterech pustych ścianach. Oczywiście niezależnie od rasy każdy pies, który jest znudzony lub źle zsocjalizowany może zacząć niszczyć przedmioty w domu, ale zwierzę wymagające dużej aktywności (zarówno fizycznej jak i intelektualnej), któremu nie pozwolimy realizować wrodzonych predyspozycji będzie w tej sytuacji bardziej sfrustrowane a to z kolei będzie rzutować na całą relację z nami i może być wstępem do zaburzeń zachowania.
Jeśli jesteśmy domatorami, osobami starszymi czy ceniącymi sobie spokój i odpoczynek z książką nie powinniśmy się decydować na psa, który kocha i potrzebuje różnych form aktywności jak na przykład husky syberyjski czy też mieszaniec tej rasy. W przeciwnym wypadku unieszczęśliwimy i siebie i psa. Jeśli zaś sami prowadzimy aktywny tryb życia i rzadko odpoczywamy w domu, wybierając aktywny wypoczynek to błędem będzie podjęcie się opieki nad przykładowo mopsem, który choć nam się bardzo podoba, to jest raczej psem typowo kanapowym.
Chcąc uniknąć tego typu sytuacji wystarczy dowiedzieć się jak najwięcej o wymarzonej rasie, zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu tak ważną dla takich ras jak np. wspomniany husky czy też odpowiedniego wysiłku fizycznego i intelektualnego, czyli wymagań niezwykle ważnych np. u border collie.
Doświadczenie przyszłych opiekunów:
Istnieją rasy psów, które powinny trafić do rodzin mających wcześniej doświadczenie w opiece i pracy z psami. Nie każdy będzie w stanie poradzić sobie z akitą czy wilczakiem czechosłowackim, które należą do ras bardzo niezależnych i potrzebują mądrego i konsekwentnego przewodnika, którego doświadczenie pozwoli uniknąć błędów np. podczas socjalizacji czy szkolenia.
Inne zwierzęta:
Nie brakuje osób, które dzielą swoje życie z kilkoma gatunkami różnych zwierząt a podejmując decyzję o wprowadzeniu nowego czworonoga należy zrobić to w taki sposób, by zminimalizować stres zarówno u zwierząt rezydentów jak i u wprowadzanych podopiecznych.
Wprowadzenia psa do domu, w którym przebywa już kot (lub inne zwierzęta) powinno odbywać się z odpowiednią ostrożnością. Wiele ras psów ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki i mniejsze zwierzęta może potraktować jak ofiarę. W niebezpieczeństwie mogą znaleźć się nie tylko ptaki czy ssaki, ale również koty. W takim wypadku warto zdecydować się na psa, który w domu hodowcy miał okazję przebywać wśród zwierząt należących do innych gatunków i bacznie obserwować jego reakcje.
Inne:
Pielęgnacja sierści:
Pewne rasy wymagają odpowiedniej pielęgnacji sierści lub włosa i musimy mieć świadomość, że będzie konieczne regularne odwiedzanie gabinetu groomerskiego lub nabycie odpowiedniej wiedzy i akcesoriów do właściwej pielęgnacji. Niektóre psy tracą więcej sierści niż inne, co również może mieć znaczenie dla przyszłych opiekunów. Nie każdy w końcu będzie w stanie zaakceptować sierść na meblach, ubraniach czy w kubku z herbatą :-)
Mieszkanie:
Nasze warunki mieszkaniowe początkowo mogą wydawać się mało istotne, ale trzeba pamiętać, że każdy pies musi mieć w domu odpowiednie dla siebie miejsce, w którym znajdzie się jego legowisko, miski czy zabawki. Miejsce to powinno ma być dla zwierzęcia bezpiecznym azylem, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał, dlatego musi być odpowiednio odizolowane od przejść komunikacyjnych, pokoju dzieci lub kuchni czy sypialni jeśli nie chcemy by zwierzak tam przebywał.
Jeśli mieszkamy w bloku bez windy znaczenie mają także schody. Dla wielu ras wchodzenie po schodach wiąże się z pewnymi trudnościami, u innych (szczególnie u psów ras dużych) chodzenie po schodach może się wiązać z nadwyrężeniem stawów.
Na koniec:
Kiedy już rozważyliśmy wszystkie za i przeciw i mamy pewność, że chcemy opiekować się psem konkretnej rasy (lub w typie rasy) musimy pamiętać, że predyspozycje rasowe są tylko predyspozycjami a zachowanie psa, jego potrzeby i wymagania mogą być różne u konkretnych osobników, starajmy się więc zrozumieć indywidualne potrzeby naszego podopiecznego, by wspólne życie i relacja, którą z nim stworzymy była oparta na wzajemnym zaufaniu i przyjaźni. Taka postawa wzmocni naszą więź i spowoduje chęć do współpracy.

Comments