Jak przygotować zwierzęta do Sylwestra?
- łapkowesprawy
- 26 gru 2018
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 sty 2019
Noc Sylwestrowa to dla wielu czworonogów najbardziej koszmarna noc w całym roku, dlatego przygotowując się do Sylwestra nie należy zapominać o nich i ich bezpieczeństwie. Psy i koty reagują lękiem na głośne odgłosy (szczególnie na hałas fajerwerek), wiele z nich wpada w panikę, inne próbują uciekać lub chować się w bezpiecznym miejscu w domu. Jeśli jest to nasz kolejny Sylwester z pupilem i wiemy już czego możemy się spodziewać powinniśmy wcześniej przepracować już pewne problemy i/lub zastosować farmakoterapię (we współpracy z lekarzem weterynarii, nigdy samodzielnie) - jeśli zwierzę pomimo naszych starań nie potrafi poradzić sobie z lękiem i reaguje paniką. Oczywiście pewnych stresujących sytuacji można zawsze uniknąć, dlatego już od pierwszych chwil powinno się powoli i stopniowo przygotowywać i oswajać zwierzęta z hałasem, również odgłosem wystrzałów, np. włączając dźwięki z komputera.
Niezależnie od reakcji czworonogów są pewne zasady, których zawsze warto przestrzegać dla bezpieczeństwa naszych podopiecznych:
1. Zabieraj psa na bezpieczne spacery na smyczy lub lince, tego dnia nie pozwalaj mu na swobodne bieganie, bo istnieje ryzyko że wystraszy się huku fajerwerek i w panice zacznie uciekać. Spacer powinien być bardziej aktywny i dłuższy, może być przerywany poleceniami i sztuczkami, które pozwolą na dodatkowe zmęczenie psa.
Koty tego dnia (i nocy) powinny zostać w domu.
2. Przyczep psu do obroży adresówkę z danymi, które w przypadku ucieczki pozwolą na szybsze odnalezienie zwierzęcia.
3. W zależności od miejsca zamieszkania, ostatni spacer powinien mieć miejsce ok. godz. 16.
4. Włącz muzykę lub telewizor, które mogą być pomocne w zagłuszaniu wystrzałów.
5. Zasłoń okna.
6. Bądź blisko zwierząt, by wiedziały, że mogą liczyć na Twoje wsparcie, ale zachowuj się przy tym naturalnie i spokojnie.
7. Jeśli zwierzę chce się od Ciebie oddalić i ukryć w bezpiecznym i cichym dla niego miejscu (np. pod łóżkiem) pozwól mu na to. To jego sposób na radzenie sobie ze stresem.
8. Nie pocieszaj na siłę zwierząt, jeśli chcą być blisko okaż im wsparcie w naturalny sposób, np. zabawą, pieszczotą, która odwróci ich uwagę od hałasu za oknem.
9. Jeśli masz możliwość zorganizuj zwierzętom wieczorem zabawy węchowe, naturalna czynność pozytywnie je zmęczy oraz zrelaksuje.
10. Jeśli pies nie panikuje, a jest tylko lekko zaniepokojony dźwiękami zacznij z nim ćwiczyć ulubione komendy i za poprawne wykonanie nagradzaj ulubionymi smaczkami. Skupienie na ćwiczeniach i ulubione nagrody odwrócą uwagę od hałasu.

Comments