top of page
Szukaj

Jak nauczyć dziecka bezpiecznych postaw wobec psa ?

Zaktualizowano: 1 sty 2019


Nigdy nie myl mojego charakteru z moim zachowaniem.

Mój charakter wyraża mnie, a moje zachowanie zależy od tego, kim ty jesteś. Jiří Ščučka




Dzisiejszy post jest kontynuacją poprzedniego: Jaki jest najlepszy pies dla dziecka?

a cytat Jirijego Scucki umieściłam, by zwrócić uwagę na fakt, że zachowanie psa jest odpowiedzią również na nasze postępowanie.


Tylko mając odpowiednią wiedzę o zachowaniu psów, jego potrzebach i komunikacji możemy w sposób kompleksowy przekazywać ją innym, zwłaszcza najmłodszym. Dlatego zanim zdecydujemy się na dzielenie naszego życia z psem i wprowadzenie psa do domu, w którym mieszka również dziecko musimy bezwzględnie nauczyć się mowy ciała zwierząt i rozróżniania sygnałów przez nich wysyłanych.


Konieczne jest nie tylko nauczenie dzieci i młodzieży prawidłowych, bezpiecznych postaw wobec psa ale także przekazanie im prawdziwych informacji o czworonogu a nie zafałszowanych jak zbyt często ma to miejsce w literaturze czy filmach dla najmłodszych.


Dziś bardzo często możemy spotkać się z oczekiwaniami, że pies jako przyjaciel człowieka od wieków i ulubieniec domu zniesie ze spokojem wszystkie zachowania na jakie jest narażony a także zawsze będzie tolerował wybryki dzieci - a jest inaczej, bo pies nawet najlepiej wyszkolony ma prawo do obrony własnej jeśli przekroczyliśmy jego próg tolerancji!


Wciąż nie brakuje opiekunów, którzy chcą karać czworonoga za warknięcie choć jest to przecież sygnał komunikacyjny mający na celu przekazanie informacji, że pies nie radzi sobie w danej sytuacji czy postępowania wobec niego i chce je przerwać. Nigdy nie należy karać psa za warczenie, także dlatego, że czworonóg, który był karany za prezentowanie tego zachowania może następnym razem zaatakować przez żadnego ostrzeżenia, ale nawet w takiej sytuacji pies nie jest winny. Winę ponosi tu wyłącznie opiekun zwierzęcia, który doprowadził do sytuacji, w której pies nie mógł prezentować sygnałów ostrzegawczych.


Idealnie byłoby nauczyć dzieci właściwych postaw i ustalić zasady zachowania wobec psa jeszcze zanim zwierzę pojawi się w domu. Należy wytłumaczyć dziecku, że nie wolno psu przeszkadzać w posiłkach czy odpoczynku i nie należy dotykać go miejscach, w których dotykany być nie lubi, np. większość zwierząt nie toleruje dotyku i głaskania po głowie, więc zdecydowanie lepszym wyborem będzie grzbiet lub bok psa. Niedopuszczalne jest też obejmowanie psa i przytulanie go, bo dla psów jest to nienaturalne i stresujące. Dzieci muszą także zrozumieć, że są sytuacje, gdy pies nie będzie miał ochoty na wspólną zabawę czy pieszczoty i trzeba to uszanować. Muszą też dowiedzieć się, że są osobniki, które w ogóle nie lubią być dotykane i zamiast pieszczot zdecydowanie bardziej odpowiada im zabawa, np. w poszukiwanie ukrytych skarbów, czyli smaczków ukrytych przez dziecka w danym pomieszczeniu. W przypadku małych dzieci lepiej unikać zabaw bardzo aktywnych związanych np. z bieganiem, bo pies może przypadkowo zrobić krzywdę dziecku przewracając go. Ucząc dzieci warto nazywać pieska jego przyjacielem i tłumaczyć, że żaden przyjaciel nie lubi gdy zabiera mu się zabawki, dokucza czy też krzyczy na niego, przeszkadza podczas posiłku czy odpoczynku itp.



Ucząc bezpiecznych i prawidłowych postaw wobec zwierząt warto jednocześnie pamiętać o nauce empatii i szacunku wobec zwierząt i zamiast straszyć dzieci słowami: „nie ciągnij

psa za ogon bo cię pogryzie” wystarczy powiedzieć „nie ciągnij za ogon to go to boli”.

Dziecko musi zrozumieć, że zwierzę cierpi, gdy zadajemy mu ból i czuje dyskomfort, gdy jest zmuszany do sytuacji i interakcji, z którymi sobie nie radzi.


Warto wesprzeć się odpowiednimi książkami dla najmłodszych lub planszami, które z łatwością możemy znaleźć w sieci i które w sposób obrazkowy wyjaśnią dzieciom właściwe zachowania (poniżej przykład książeczek) i pozwolą im utrwalić wiadomości.


Pamiętajmy, że tylko odpowiedzialne podejście pomoże nam i naszym dzieciom uniknąć rozczarowania i wielu ryzykowanych sytuacji i pomoże zbudować prawdziwą i serdeczną więź najmłodszych z czworonogami.








 
 
 

コメント


bottom of page