top of page
Szukaj

I Europejska Konferencja Behawioryzmu Psów i Kotów (Dog & Cat Conference) w Krakowie

Zaktualizowano: 25 mar 2019



"Jeśli nie miałeś dziś czasu na trening z psem, to tak samo jakbyś nie dał mu jeść" - Ken Raminez


(z wykładu P. Katarzyny Jakubowskiej o częstych błędach właścicieli)



W weekend wraz z przyjaciółmi "po fachu" uczestniczyłam w dwudniowej konferencji behawioryzmu zwierząt, było to wydarzenie wyjątkowe i chyba jak dotąd jedyne na świecie (a na pewno w Polsce), z którego cały dochód przeznaczony został na pomoc bezdomnym zwierzętom. Na konferencje czekałam z niecierpliwością już od grudnia i dziś mogę stwierdzić z satysfakcją, że było warto :-)


Organizatorzy zapewnili uczestnikom nie tylko ogromną dawkę wiedzy dzięki wystąpieniom wspaniałych prelegentów (np. Paulina Ziółkowska, Vicky Halls), ale również fantastyczną i przyjacielską atmosferę. Konferencja odbywała się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego przy akademiku, w którym mieszkałam niegdyś cztery lata, co miało dla mnie dodatkowy, emocjonalny wymiar a dzięki gościnności mojego Brata, który mieszka tuż obok, do uczelni miałam zaledwie trzy minuty drogi :-)


Konferencja była podzielona na dwa bloki: Zrozumieć psa i Zrozumieć kota. W sobotę w pierwszy dzień omawiane były zagadnienia związane z pracą i opieką nad psami, niedziela natomiast należała do kotów. Pierwszego dnia największe wrażenie zrobił na mnie wykład Pani Pauliny Ziółkowskiej, która omawiała elementy i funkcje zabawy u psów (i dzięki, której zrozumiałam jak odróżnić typową zabawę od gier strategicznych u psów oraz jak łatwo można się pomylić w interpretacji znaczenia "ukłonu" u psiaków) oraz wykład mec. Anny Stachowicz, której wystąpienie dotyczyło problematyki prawnej dla właścicieli i hodowców zwierząt, a jak się okazało tematyce tej wcześniej nie poświęciłam wymaganej uwagi.


Drugi dzień rozpoczął się wykładem Vicky Halls, na który czekałam z niecierpliwością. Poruszyła ona problemy utrzymania dobrostanu kotów (i sposoby ich rozwiązania) w szczególności w warunkach schroniskowych. Jest to niestety duży problem wszystkich schronisk (ale także fundacji czy domów tymczasowych), w których zbyt duża ilość osobników i różne ograniczenia terytorium właściwie uniemożliwiają utrzymanie wspomnianego dobrostanu a przecież jego brak znacząco wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne kotów oraz obniża jakość życia zwierząt (zwierzę żyje w ciągłym napięciu i nie czuje się bezpiecznie). To wszystko oczywiście ma wpływ na zachowanie kotów, które często tracą szansę na dom...

Kolejne wykłady dotyczyły między innymi szkolenia kotów, ich problemów behawioralnych, prawidłowego żywienia oraz chorób somatycznych. Ostatni wykład, na którym już niestety zostać nie mogłam był kontynuacją wczorajszego wykładu omawiającego problematykę prawną.


Podsumowując, na konferencji trwającej dwa dni wykłady przeprowadziło 12 prelegentów, dzięki którym każdy uczestnik mógł liczyć na pogłębienie swojej wiedzy oraz miał możliwość spojrzenia na pewne zagadnienia z innej perspektywy. Z konferencji wróciłam naładowana wiedzą, z mnóstwem notatek, do których jeszcze nieraz będę wracać, z nowymi kontaktami, z przysmakami-prezentami od organizatorów i sponsorów wydarzenia dla naszych czworonogów i po prostu bardzo zadowolona :-) I już myślę o nowych wydarzeniach, w których będę chciała wziąć udział a w tym w przyszłorocznej konferencji omawiającej systematykę pracy w polskich schroniskach :-)







 
 
 

Comments


bottom of page